Igranje je kisik za kreativo
Vedno pogosteje se govori o igranju in “notranjem otroku”.
Jaz grem pri razumevanju igre še korak dlje. Kadar se preveč resno lotim česarkoli v življenju, postanem po hitrem postopku zamorjena kot siva, deževna nedelja. Bljaki! Moja narava je namreč predvsem igriva in ognjevita. In na koncu dne ugotoviš, da je življenje ena velika igra – seveda pogosto sila nepoštena in naporna. A še vedno igra. Zato se čim pogosteje poskušam opomniti na dejstvo, da se z besedami igram. Nobene potrebe ni po tem, da v tej igri zmagam. Samo igrati se moram.
Citiram en odstavek iz knjige Essentialism. Govori namreč tudi o moči igre, povezane s kreativnostjo.
“The word school is derivated from the Greek word schole, meaning “leisure”. Yet our modern school system, born in the Industrial Revolution, has removed the leisure – and much of the pleasure – out of learning. Sir Ken Robinson, who made the study of creativity in school his life’s work, has observed that insteda of fuelling creativity through play, schools can actually kill it. We have sold ourselves into a fast-food model of education, and it’s impoverishing our spirit and our energies as much as fast food is depleting our physical bodies.”
Povedano z mojimi besedami? Muza navdiha pač ne sedi za pisalno mizo, marveč je neukrotljiva pobalinka, ki se ves čas potepa naokrog. Domov je ne moreš priklicati na žvižg, kot psa. Z njo se moraš igrati, jo loviti in se iti skrivalnice. Le tako se ti bo približala.
Ta mentaliteta je spremenila moj celoten pogled na delo, ustvarjanje in življenje, ki ga živim. Globoko v sebi sem namreč ves čas vedela, da je “hustle” oziroma garaška mentaliteta eno navadno sranje. Že res, da je treba zavihati rokave in delo opraviti. A dokler to počnemo z občutkom, kot bi nam nekdo privezal zaporniško kroglo okoli noge, tako dolgo bomo zgolj trpeli, naše delo pa bo v najboljšem primeru povprečno.
Igra in čas zase nista izguba časa! Kreativnost pač ne živi v 8-urnem delavniku ali strogi “to-do” listi. Včasih se cel teden pripravljaš na delo, ki ga potem opraviš v eni uri. A v resnici ti je delo vzelo teden dni in uro časa. To je ustvarjalnost.
Si za bolj konkretne ideje o igri?
Ali veš, da se med igro hitreje učimo, postajamo bolj fleksibilni, fizično močnejši in dejansko tudi bolj pametni (razvija se zmožnost reševanja kompleksnejših problemov). Igra ni samo “igra”, marveč bi bili brez nje vsi eni navadni butci, ker se ne bi bili zmožni naučiti preživeti.
Kaj je zate igra? Zame je to skakanje s psom po stanovanju. Pa dolgi sprehodi in preskakovanje zebre na prehodih za pešce. Pa ples, ko me nihče ne gleda. In joga z zaprtimi očmi, ko dovolim, da me telo samo vodi – skozi igrivost. Ali pa zabavanje ljudi okoli sebe s sarkastičnimi štosi. Mi pa manjka še kakšne druge vrste igre – pogosteje bi lahko kartala, včasih sem rada skakala gumi twist in postavljala domine. Kdo pravi, da ne smeš na gugalnico v park? Ali početi karkoli drugega utrganega? To omejitev si si dal/a zgolj sam/a. Verjemi, po eni dobri igri boš takoj poln/a idej!
Zdravilo za kreativnega mačka
Kreativni maček je čisto resnično stanje! Že res, da kreative ne moreš nikoli do konca porabiti, saj sama sebe hrani. Vendar pa vsake toliko potrebuje počitek. Pri meni je običajno tako, da kadar se intenzivno posvečam večjemu projektu (nov produkt, lansiranje večje kampanje, priprava na zahtevnejše predavanje, … ) po končanem delu nisem zmožna nekaj časa delati podobnih stvari. To je najbolj očitno, ko pišem nov produkt. Čim ga lansiram, imam hudega kreativnega mačka. Nekaj dni do nekje 2 tedna (odvisno od zahtevnosti dela) imam hud odpor do dela. Vsakič, ko se spravim pred računalnik, da bi kaj napisala, se zalotim, da počnem vse drugo – samo pišem ne. Moj “možgan” pa se obnaša popolnoma enako, kot po prekrokani noči – nikakor se ne more zbrati in kar nekam lenoben je.
Kot obstajajo zdravila za cajtanje mačka po prepiti noči, tako obstajajo tudi napoji in žavbe za kreativnega mačka.
- Prvo pravilo je, da si dovoliš kakšen neproduktiven dan. Pri kreativnem mačku ne velja rek: “Ako ne ide milom, ide silom.”
- Hiter recept je ustvarjanje nečesa drugega. Nečesa, kar počneš izključno in zgolj iz užitka. Pri meni je to risanje (ali bolje rečeno – poskusi risanja?) v programu Procreate. Zate je to morda vrtnarjenje, kuhanje, ples, pospravljanje – karkoli! Nič ni bolj ali manj učinkovito.
- Gibanje vedno vžge. Če se le da, se našportaj tako intenzivno, da boš potem za kakšne dve uri zadremal/a. Ko se zbudiš, se bo kreativa zbujala s tabo.
- Okloftaj perfekcionista v sebi. Nisi popoln/a. Tvoje delo tudi ne. In ravno nepopolnosti nas delajo zanimive, človeške, dostopne, všečne. Zatorej skloftaj perfekcionista v sebi in na široko objemi zmešnjavico.
Več o svojih pristopih h kreativi in načinih za bolj slastno ustvarjanje s teboj delim v TEKSTOČIPSU, mesečnem cajtgu za kreativce, ki ga najdeš TUKAJ >>